INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jakub Kossakowski h. Ślepowron  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1968-1969 w XIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kossakowski Jakub h. Ślepowron, przydomek Korwin, krypt. I. K., I. K. K. S. K. (1752–1784), poeta-tłumacz, urzędnik ziemski, komisarz skarbowy, deputat trybunalski. Ur. wg jednych przekazów 12 V, wg innych 7 VIII (zapewne data chrztu). Był synem Mateusza (ur. 1700, zm. przed 1762), strażnika kowieńskiego, i Zofii Gołaszewskiej. Po ukończeniu szkół (do retoryki włącznie), 14 VIII 1765 r. wstąpił do zakonu jezuitów. Dwuletni nowicjat odbył w Nieświeżu, po czym studiował retorykę w seminarium zakonnym w Słucku (1767/8) i filozofię w kolegium nieświeskim (1768/9–1770/1). W l. 1771/2–1772/3 uczył w infimie w Nieświeżu i w syntaksie oraz gramatyce w Mińsku. Kasata zakonu zastała go prawdopodobnie w Warszawie, skoro już w grudniu 1773 r. znalazł się w gronie współpracowników „Zabaw Przyjemnych i Pożytecznych”. Zadebiutował wierszowaną parafrazą Mowy Katyliny do żołnierzy z Salustiusza (t. 8 cz. 2 s. 346–56), wkrótce potem ogłosił podobną parafrazę z Liwiusza (s. 371–81). Oba utwory pod osłoną historii starożytnej przekazują sytuacje i myśli aktualne dla Polski z dopiero co minionego okresu barskiego. W połowie r. n. wydal dwa wiersze o tematyce biblijnej (przełożone z niezidentyfikowanego źródła), z których pierwszy, „Żal Abrahama z Chaldei wychodzącego”, wyraża uczucia paralelne do uczuć poety zmuszonego do opuszczenia ojczyzny zakonnej i podjęcia drogi w nieznane. Cztery wymienione utwory wyczerpują znaną twórczość literacką K-ego. Wyróżniają się prostotą i jasnością języka oraz poprawnością wiersza (zawsze 13-zgłoskowca parzystego).

Pozbawionym środków do życia eks-klerykiem, a swoim «imiennikiem», przy tym «człowiekiem cale światłego rozsądku i dowcipu», zaopiekował się Józef Kazimierz Kossakowski, późniejszy biskup inflancki, łożąc «znaczne nakłady… na jego edukacją i opatrzenie» (Kossakowski, s. 128). W r. 1781 wypromował go na podstolstwo kowieńskie, w następnym na deputata do Trybunału Litewskiego oraz na członka Komisji Skarbowej i Emfiteutycznej Wielkiego Księstwa Litewskiego. W t. r. przed sejmikami elekcyjnymi «zamówił» dla niego u starosty kowieńskiego Michała Paca urząd podstarosty, zgodziwszy się zaś później na odstąpienie go innemu, zamierzał kupić dla «imiennika» od Ludwika Koreywy «sęstwo» grodzkie kowieńskie. W zamian za te starania świadczył K. biskupowi inflanckiemu różne usługi. W r. 1783, w sporze protektora z kapitułą wileńską o posesję Poswola, występował jako posesor i rugowany został z posesji przez tatarów biskupa wileńskiego I. Massalskiego, na co składał pozew w grodzie upickim, uzyskując dwukrotnie wyrok potępiający postępek kapituły wileńskiej. Spodziewane przez protektora dalsze «znaczne» wysługi przerwała na początku 1784 r., w trakcie przygotowań do bliskich sejmików elekcyjnych podkomorstwa, nagła śmierć K-ego. Stratę nakładów «na elewację tego człowieka» (Kossakowski, s. 157) obliczał biskup inflancki na 50 tysięcy złp. Z nie znanego bliżej związku małżeńskiego pozostawił K. nieletnią córkę.

 

Estreicher; Aleksandrowska E., Zabawy Przyjemne i Pożyteczne 1770–7, Wr. 1959, Książka w Dawnej Kulturze Pol., IX: Boniecki; Uruski; Żychliński; – Catalogi Provinciae Masoviae Societatis Jesu ex a. 1765/6 in a. 1772/3, W. – Nieśwież 1766–73; Kalendarzyki polityczne za l. 1782–4; Kossakowski J. K., Pamiętniki… 1738–1788, Wyd. A. Darowski, W. 1891; – Arch. Centr. S. J.: Lithuanica 32 A f 74 nr 17 (Catalogus primus et secundus Domus primae et secundae probationis Nesviesiensis Societatis Jesu… A. D. 1767) – Wyciągi B. Natońskiego.

Elżbieta Aleksandrowska

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.